Metkon Tekstil

Medikal Maske Hakkında Faydalı Bilgiler

Koruyucu Maske Seçimi

Bilim Kurulu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Nisan ayıda asemptomatik vakalarda artış olması üzerine sadece hasta bireylerin değil, herkesin koruyucu maske kullanması gerektiğine dair tavsiyede bulundu. Tavsiye niteliğindeki karardan sonra defaten yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yönetmelikleri ile tüm kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Bu açıklamalardan yola çıkarak, salgın tehdidinden korumak için maske temininde ve kullanımında bazı noktalara dikkatinizi çekmek isteriz.

COVID-19’un yayılmasında, hatalı koruyucu maske kullanımının büyük rol oynadığı bilimsel analiz ve raporlarda açıklanmıştır. Üzerinde “ventil” adı verilen plastik parçaları bulunan, filtreli diye isimlendirilen maskeler toplum sağlığını tehdit etmektedir. Bunun yanında genel kullanım amaçlı medikal maskeler doğru kullanılması halinde hem maske takan kişiyi hem de karşısındaki muhatapları belli düzeyde koruyabilmektedir.

Ventilli Maske Kullanılmalı Mı? 

Ventil adını verilen plastik kısım, filtreli maskelerde tek taraflı çalışan, nefes verildiğinde havayı olduğu gibi dışarı çıkaran parçalardır. Maskenin geri kalanının tamamı filtredir. Ventil filtreleme görevi yapmaz. Bu maske takıldığında, normal maskeden farklı olarak solunumla dışarı verilen havanın atılmasına ventil yardımcı olur. Yani kısaca nefes verildiğinde hiç filtrelenmeden doğruca maske dışına çıkması sağlanır. Eğer bir hasta ya da hasta olma ihtimali olan kişi bunu kullanıyorsa kendisinden çıkan nefes yardımı ile hastalık yayma ihtimali olan parçacıklar ve vücut sıvıları olduğu gibi dışarı yayılıyor demektir. 

Tıbbi Maske Nedir?

Tıbbi maskeler takan kişinin ağzından ve burnundan çıkan damlacık ve aerosollerin etrafa yayılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Bu maskeler takan kişiyi bakteri veya virüslerden korumak amacıyla tasarlanmıştır. Tıbbi maskeler kağıt lifi bazlı malzemeden veya diğer dokunmamış (non-woven)  “polipropilen” (PP) malzemelerden yapılır ve her kullanımdan sonra atılmalıdır. Kullanım öncesi ve sonrasında uyulması gerekli temel önlemler maskenin steril özelliğinin bozulmamasını ve kirlendi ise risk taşımayacak şekilde imhasını kapsar. 

FFP1 Maske Nedir ? 

FFP1 koruma sınıfı solunum maskeleri zehirli ya da elyaf birikmesi yaratan türde toz ve aerosol olmayan çalışma ortamları için üretilmiştir.

N95 Maske Nedir? FFP1/FFP2/FFP3 Maskelerden Farklı Mıdır?

Bu açıklamalardan yola çıkarak, salgın tehdidinden korumak için maske temininde ve kullanımında bazı noktalara dikkatinizi çekmek isteriz. NXX (*) isimlendirme standardı ABD sağlık kurumlarınca benimsenmiş hava filtreleme standardıdır. Maske adlandırılmasındaki N harfinden sonra gelen rakamlar maskenin 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin ne kadarını süzdüğünü ifade eder. Örneğin; N95 tipindeki bir maskenin süzme kapasitesi %95 iken, N97 tipindeki bir maskenin partikül süzme kapasitesi %97’dir. Ayrıca özel kullanım alanları için üretilmiş %99,97 ve üstü filtreleme sağlayan N100 maskeleri de bulunmaktadır.

N95 maske veya diğer adıyla N95 solunum koruyucu, NIOSH (Amerikan Ulusal Standartları) standardına uygun üretilmiş ürünler olup N95 hava filtrasyon derecesini (42 CFR Part 84) karşılayan, yani havadaki partiküllerin en az %95’ini filtreleyen bir solunum koruyucu tipidir.

N95 maskeleri, Avrupa Birliği’nin FFP2 maskeleri ve Çin’in KN95 maskeleri gibi farklı yargı alanlarında düzenlenen maskelere eşdeğer kabul edilmektedir. Ancak, performansını belgelemek için diğerlerinden farklı olarak filtre verimliliği, test ajanları, akış hızı ve müsaade edilen basınç düşüşü gibi farklı test kriterleri kullanılır.

FFP1, FFP2, FFP3 Maskeleri 

Kişisel koruyucu donanım olarak maske incelemesi yaptığınızda karşınıza çıkacak olan bir diğer tür ise FFP maskeleridir. FFP yani “Filtering Face Piece”, filtreleme yapan yüz aparatı ; N95 sınıflandırmasının Avrupa’da kullanılan versiyonudur. 0.3 mikronluk partikülleri süzme oranlarına bakılırsa; FFP1 %80, FFP2 %94 ve FFP3 %99,95 süzme kapasitesine sahiptir. Bu sebeple direk bir mukayese yapılacak ise  N95’in muadili FFP2, N100’ün muadili ise FFP3’tür.

Ülkemizde piyasada olan maskelerin ilgili mevzuat gereği TS EN 149 standardına göre üretilip belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bu ürünler de FFP1, FFP2 ve FFP3 standardına karşılık gelen maskelerdir

Tıbbi (Cerrahi / Medikal) Maskeler ile Solunum Koruyucular Arasındaki Farklar Nedir?  

Tıbbi maske kullanıcıyı büyük damlacıklardan ve sıçramalardan korurken, karşısındaki kişiyi maske takanın kişinin solunum emisyonlarından korur. Solunum koruyucular ise takan kişiyi büyük damlacıkların yanı sıra ufak aerosol partiküllerine maruziyetini de azaltır. Solunum koruyucular yüze tam oturur, tıbbi maskeler yüze tam oturmazlar. Bu özellikleri olmakla birlikte son kullanıcıların mesleki anlamda özel bir durum bulunmuyor ise solunum koruyucu sonanım tedarik ederek kullanmaları hem fiyat anlamında hem de fizibilite olarak pek doğru değildir.

Tıbbi maskeler kullanıcıya havadaki küçük partikülleri solumak için güvenilir bir koruma düzeyi SAĞLAMAZ ve solunum koruması olarak kabul edilmez. TS EN 149 standardına göre üretilmiş FFP2 veya FFP3 koruma sınıfında solunum koruyucu maskeler, büyük ve küçük parçacıklar dâhil havadaki parçacıkların çok büyük çoğunluğunu (FFP2 → %94; FFP3 → %99) filtreler.

N95, FFP Maskeler Nasıl Temin Edilir?

Bilim kurulu; tıbbi müdahaleler sırasında tükürük, balgam veya kan gibi vücut sıvılarının sıçrayarak doktor ve hemşirelerin virüs, bakteri kapmasını önleyici maskelerin vatandaşa satışının durdurulmasını istedi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından üç tür maske (N95, FFP2 VE FFP3) reçeteye bağlandı. Buna göre N95, FFP2 ve FFP3 koruyucu maske olarak değil, tıbbi maske literatürüne girmesi nedeniyle tıbbi gereklilik olmadıkça doktorlar tarafından reçetelere yazılmayacak ve son kullanıcılara satışı gerçekleştirilmeyecektir. Sebebi ise sınırlı sayıdaki stokların sağlık personeli kullanımına sunulabilmesidir. 

Koronavirüs  ve Maske Filtreleri

Koronavirüs 0.17 mikron boyutundadır ama yine de maskenin deliklerinden geçemez. Çünkü koronavirüs “airborne” sınıfındadır; kendi kendine havada yüzmez. Konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında tükürük içinde ortama saçılır, yani bir taşıyıcısı vardır. Seyahat ettiği damlacık ile birlikte boyutu 5 mikrona kadar çıkar. Bu boyuttaki enfeksiyöz sıvı ise üstte sayılan maskelerden geçemez ve filtrelenir. Her 3 türdeki maskeyi kişisel koruyucu donanım olarak tedarik edip kullanabilirsiniz. 

Hangi Maskeyi Kullanmalıyım? 

Herhangi bir hastalık belirtisi göstermiyorsanız, sosyal mesafeyi koruyabileceğinizden emin olduğunuz bir yere gidiyor veya bulunuyorsanız (Örn. Ev)  koruyucu maske kullanmanıza gerek yoktur. Ancak sosyal mesafeyi koruyamayacağınız bir yere gidiyorsanız, COVID-19 belirtilerinin haricinde alerji sebebi ile hapşırmanıza ve öksürmenize dolayısı ile başkalarına parçacık saçmanıza sebep olacak belirtileriniz varsa kendinizi COVID-19 taşıyıcıymış gibi düşünüp başkalarını korumak için tıbbi maske kullanmanız  gerekmektedir.

Bunun dışında; aşağıda belirtilen hizmet sektörlerinden birinde aktif olarak çalışıyorsanız hizmet sunmuş olduğunuz ürünleri ve muhatap olduğunuz diğer kişileri sizden çıkacak damlacık ve partiküllerden korumak amacıyla tıbbi maske kullanmanız gerekmektedir.

Ancak görev yapmakta olduğunuz sektör COVID-19 virüsü taşıma ihtimali yüksek kişiler ile temasınızı gerektirebilecek ve sosyal mesafenizi koruyamayacağınız bir sektör ise kendinizi korumak için mutlaka FFP2 veya FFP3 solunum koruyucu donanımlar kullanmalısınız.

Sağlık çalışanları tıbbi maske yanında yüz ve vücut üzerine damlacık ve aerosollerin sıçramasını engelleyecek diğer (koruyucu eldiven, tam kapalı (goggle tipi) gözlük ya da tam yüz siperi, koruyucu tulum) kişisel koruyucu donanımları da kullanmalıdır.

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Solunum koruyucu veya tıbbi maske takacak kişinin sakalsız, bıyıksız olması ve saçı uzunsa saçının toplu olması gerekmektedir. Maskeye dokunmadan önce ve dokunup attıktan sonra eller su ve sabun ile temizlenmeli, su ve sabuna erişimin olmadığı durumlarda alkol bazlı bir el antiseptiği kullanılmalıdır. Maske takılmadan önce üzerinde delik vb. hatalı durum olup olmadığı incelenmelidir. Bu kontrol kullanım esnasında olası risklerin en aza indirgenmesini sağlar.

Maskenin üst tarafı metal şeridin olduğu taraftır. Bu kısmın burnunuza denk gelmesi ve takıldıktan sonra yanlardan şekil verilerek korumaya alınması gerekmektedir. Maskenin doğru tarafının dışarı baktığından emin olunmalı. Genellikle burun telinin daha net görüldüğü taraf dışa gelmektedir.

Maske kulak lastikleri takıldıktan sonra ağız ve burunu tam kapatacak şekilde yüze yerleştirilmelidir. Maskenin metal şeridi veya sert kenarı, burnun şekline göre kalıplanmalıdır.

Burun mandalı burnun yan kısımlarından iki parmağınızla bastırılarak maskenin yüze tam oturması sağlanır. Maskenin üzerini ellerimizle kapatarak nefes aldığımızda kenarlardan hava sızıntısı olmadığına emin olunmalıdır. Maske ile birlikte gözlük de kullanıldığı durumda gözlükte buğulanma oluyorsa maskenin yüze tam olarak oturması sağlanmalıdır.

Maskeler hiçbir şekilde birden fazla kişi tarafından ortak kullanılmamalıdır.

MET MEDİKAL Medikal Maske Özellikleri

Yüksek Bakteri Filtreleme
Ürettiğimiz maskelerde kullanılan “Meltblown” kumaş sayesinde %98’e varan oranda bakteri ve virüs koruması sağlanmaktadır. 

Ergonomik Kulak Lastiği
Uzun süre kullansanız dahi kulakta tahriş yapmayan, sağlığa uygun, kaliteli ve esnek kulak lastiği ergonomik ve rahat bir maske kullanımı sağlar.  

Ayarlanabilir Burun Teli
Maske üretiminde katmanlar arasında yerleştirilen PVC kaplı yumuşak tel sayesinde burun formunuza en uygun rahatlıkta maskeyi kullanabilirsiniz.  

Cildinizi Tahriş Etmez
Maskenin teninize temas edecek kısmı Non-woven PP kumaştan imal edilmiştir. Bu nedenle uzun süre kullansanız dahi cildinizde tahriş oluşturmaz ve yüzünüzü terletmez. 

Rahat Nefes Aldırma
3 Katmanlı maskemiz özel bileşimi ve kaliteli kumaş kullanımı sayesinde filtreleme özelliğinden ödün vermeden siz nefes alırken zorluk çıkarmaz.  

Hem Sizi Hem Karşınızdakini Korur
Valfsiz (ventilsiz) solunum maskesi, hem hava girişini hem de hava çıkışını filtreleyerek iki yönlü koruma sağlar. 

Maske Ne Kadar Sıklıkla Değiştirilmeli?

COVID-19 virüsüne karşı koruma için tek kullanımlık maskeler önerilmektedir. Maskeniz kullanımı esnasında yırtılması veya kirlenmesi durumunda yenisiyle değiştirilmelidir. Normal şartlar altında ise maskenin kullanım süresini ortam koşullarını dikkate alarak kullanıcı belirler. Maske uygun şekilde çıkarılıp tekrar kullanılacağı durumlarda maskenin dış yüzeyi iç kısma temas etmeyecek şekilde ambalajında ya da kilitli bir poşette saklanmalıdır.

Ayrıca, maskeler asla dezenfektan veya kolonya ile temizlenerek tekrar kullanılmamalıdır. Yapılan araştırmalar bu işlemin maskelerde filtreleme özelliğini %70 oranında azalttığını göstermektedir.

 

12 thoughts

 1. I enjoy what you guys are usually up too. This kind of clever work
  and reporting! Keep up the amazing works guys
  I’ve incorporated you guys to blogroll.

 2. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring
  on other websites? I have a blog based on the same
  subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know
  my audience would appreciate your work. If you are even remotely interested,
  feel free to shoot me an e-mail.

  Feel free to surf to my site; http://morexue.com/home.php?mod=space&uid=62838&do=profile&from=space

 3. you’re in point of fact a excellent webmaster. The site
  loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent task in this
  subject!

  my page :: Monster FX7

 4. It’s going to be ending of mine day, however before end I am
  reading this wonderful article to improve my experience.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.