Metkon Tekstil

Kalite Kontrol Felsefemiz


Tekstil sektörünün vazgeçilmezi olan Kalite Kontrol, METKON’un yıllar içerisinde geliştirdiği tecrübesi ile zirveye ulaşmıştır.

METKON tesislerinde ürün, henüz prototip/ilk örnek mamul aşamasında dahi olsa “Kalite Güvence Takımı” tarafından titizlikle incelenir. Gerekli uyarılar yapıldıktan sonra kalıp çıkarılır ve üretim süreçleri başlatılır. Doğru malzeme seçimi ve doğru üretim tekniklerinin kullanılması sağlanarak; üründe üretimden kaynaklı meydana gelebilecek istenmeyen olası aksaklıklar en baştan engellenmiş olur.

Numune üretimi sırasında karşılaşılan problemler üretim aşamasına ışık tutar ve elde edilen raporlar sayesinde gerekli iyileştirmeler sisteme eklenerek sorunsuz bir seri üretim için gerekli zemin hazırlanmış olur.

Numune üretim aşamasında sırasıyla hammadde tedariği kalite kontrolü, kalıp kontrolü, dikim hizası kontrolü, yıkama aşamasındaki kontroller ve paketleme aşamasındaki kontroller en ince detayına kadar incelenerek uygulanır:

Üretim aşamasında olası aksaklıkları bertaraf etmek için; aksesuar, kumaş tedariği gibi etkenlerin kontrolü, planlamada yapılmaktadır. Modelhane’de; kalıp, ölçü ve çekme değerlerin kontrolü, kesimhane’de; pastal ve kumaş kontrolü, kesim yapıldıktan sonra kesim ve kumaş defosu ayıklama kontrolü, fason takipçisi ve ürün sorumlusu tarafından dikim anı ve sonrasındaki (adım ayarından tüm ölçülere kadar her bir ürünün detaylı) kontroller ve raporlamaları uygulanır. Yıkama aşamasında her aşamanın kalite kontrolleri özenle yapılır bu sayede; ortaya çıkabilecek birçok problem büyümeden düzeltilir.

Paketleme aşamasında ise; ürün uzmanlarımız ve paketleme kontrolörlerimiz iplik temizleme kalite kontrolünü,  ütü işlemlerinde proses sonu kalite kontrolünü titizlikle uygular. Bitmiş ürün için ölçümleme kalite kontrolü ve paketleme detayları ürün sorumluları ve paketleme fason takipçileri tarafından en ince ayrıntısına kadar irdelenir.

Sıfır hata ilkesiyle çalışan “Kalite Güvence Takımı”mız tüm ürünleri tek tek ölçü kontrolüne tabii tutup; tüm ürünleri inceler ve kalite kontrolcülerin performansını ölçerek raporlar.